Prices keep climbing, so I’m trying to pick my battles in the supermarket. Which items do you refuse to cheap out on, and why? Taste, health, longevity, peace of mind… I’d love to hear what’s worth the few extra dollars for you.

For me, it’s honey from local beekeepers—supermarket brands locally are known to sell fake or adulterated sugar syrup as honey.

  • baggachipz@sh.itjust.works
    cake
    link
    fedilink
    arrow-up
    4
    ·
    11 hours ago

    I used to have chickens. Between the cost of the coop, the feed, medicine, etc. I’d say each egg cost us about $5. 🙂

    A little exaggeration, but not much. The eggs were really good though, and they make for cute stupid pets.